SÜNNET PANSUMANI

 1. Gün çocuk sünnet olduktan sonra lokal anestezinin etkisi çocuktan çocuğa değişiklik göstermekle beraber yaklaşın 2 ila 2.5 saat arasıdır. Bundan sonra çocuk yarım saat ila bir saat kadar ağrı duyabilir. Bu ağrının olmaması için çocuğun yaş ve kilosuna uygun ağrı kesici ilaçlar verilmelidir. 0 ila 1 yaş arasına ağrı kesici fitil vermekte yarar vardır. Bu fitil çocuğun ağrısını kestiği gibi, içerisinde Fenobarbital (15 mg )olması çocuğun rahatlamasını ve uyumasını kolaylaştırmaktadır. 1 yaş ila 2 yaş arasına 240 Mgr fitil kullanılabilir. Anne ve baba fitil tercih etmiyor ise tadı çocuk tarafından sevilen ağrı kesici şurup verebilir.

Bu ilaçların kullanımı: Ağrı kesici fitil ( parasetamol ) 120 Mgr sünnette hemen sonra çocuğun yaşına ve kilosuna göre: Doktor tarafından farklı bir dozaj önerilmemişse, dozlar arasında en az 3–6 saat olmak
üzere:
0-3 ay: Günde 1-2 suppozituar: yarım fitil sünnetten hemen sonra, yarım fitilde 3 saat sonra konulmalıdır, daha sonra 6 saat bir yarım fitil kullanılabilir. İkinci günde altı saatte bir yarım fitil kullanıla bilir. 3. gün kullanılmasına gerek yoktur, ama istenirse ağızdan ağrı kesici şurup verilebilir.
4-11 ay: Günde 2-3 suppozituar: 1 fitil sünnetten hemen sonra, 1 fitilde 3 saat sonra konulmalıdır,  sonra 8 saatte 1 fitil kullanılabilir. İkinci günde 8 saatte bir fitil kullanıla bilir. 3. gün kullanılmasına gerek yoktur, ama istenirse ağızdan ağrı kesici şurup verilebilir.
1-3 yaş arası günde 3-4 suppozituar: 1 fitil sünnetten hemen sonra, 1 fitilde 3 saat sonra konulmalıdır,  sonra 6 saatte 1 fitil kullanılabilir. İkinci günde 6 saatte bir fitil kullanıla bilir. 3. gün kullanılmasına gerek yoktur, ama istenirse ağızdan ağrı kesici şurup verilebilir.

 Çocuğun sünnet sargısı düşebilir, kanama yoksa bu hiç önemli değildir, tekrar sargı yapılmasına gerek yoktur, günde bir defa çocuğun pipisine antiseptik ilaçlar dökülmelidir ( Baticon, Biokadin, İsosol, Rifocin Ampul, Rif Ampul vb. ) antiseptik solüsyon sürüldükten 5 dakika sonra çocuğun pipisine Teramicin göz pomadı. Tobrased Göz merhemi sürülmelidir.

 

Sargısı düşmemişse 2. Gün sargısı alınmalıdır, sargı yaraya yapışmış çıkmıyor ise çocuğun pipisi bir bardak temiz suyun içerisinde 5 dakika bekletildikten sonra çıkarılmalıdır. Sargı çıktıktan sonra antiseptik solüsyon dökülmelidir. 5 dakika sonrada merhem sürülmelidir, antiseptik solüsyon günde 1–2 defa olup 7 gün devam etmelidir. Merhem günde 3 defa 7 gün sürülmelidir

 

Çocukları pipisinde şişme olacaktır. Ama bu şişlik glenin( pipinin başı ) arkasındaki deride olacaktır, bu şişlik çocuğun yaşı ile doğru orantılıdır, yeni doğan bebeklerde daha az ve daha kısa süreli olacaktır, yaşı biraz daha fazla olan çocuklarda şişlik biraz daha fazla ve daha uzun sürecektir, şişlik 4-5 gün sürer daha sonra inişe geçer, iki derinin birbirine kaynaşması ile tamamen kaybolur.

Gömük penis

Gömük penis terimi normal boyutta olan, ancak anatomik olarak veya kasık bölgesindeki aşırı yağlanma nedeniyle penisin vücut içinde saklandığı durumu ifade eder. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve obezitenin artmasıyla birlikte sıklığı her geçen yıl artmaktadır.

Gömük penis sıklıkla girişim gerektirmez ancak gömük penisli çocuklarda sünnet sonrası estetik görünüm beklentiyi karşılamayabilir.

Kasıklı çocuklarda, eğer çocuğun penis gömülüyorsa, karın derisinin içine kaçıyorsa, anne ve babalar sünnetten 3 gün sonra günde 5-6 defa çocuğun penisine antibiyotik merhemler sürerek, sünnet derisini ileri geri hareket ettirerek, sünnet derisininpenis  başına tekrar yapışmasını önlemelidir, bu çocuklar tarafından hoş karşılanmaz ve ağlarlar, çoğu anne ve babalar bu iş yapmaz, bu durum sünnet derisinin penis başına tekrar yapışmasına neden olur,penis  deri içerisinde kalır, sünnet olmamış gibi durur, kimileri bu çocuğun tekrar sünnet olması gerektir der. Sakın tekrar sünnet ettirmeyiniz, sünneti yapan kişi ile temas kurunuz. Çocuk yürümeye başladığı zaman bacak arasındaki yağ dokusu azalır, sünnet derisinin biraz esnetilmesi ( genişletilmesi ) ilepenis  dışarıya çıkarılır ve bir daha da içeriye kaçmaz. Bu durum anne ve babaları kaygılandırmasın. Bu basit bir işlemdir.

 

 

Takvim