SÜNNET SONRASI OLABİLECEKLER

 

A- Kanama, 

B- Ağrı,   

C- Şişlik,

D-  Pansumanın erken düşmesi

E-  Pansumanın ıslanması

F-  Pansuman yapışması

G- Enfeksiyon

Kanama- Doğru yapılan sünnetten sonra  kanama olmaması gerekir. Ancak bir şekilde olsa bile aşırı olmadığı sürece kompresyonla kontrol edilir. İnatçı kanamalarda dikişle kanama durdurulur.

Ağrı: Sünnetten yaklaşık 2 saat sonra başlar 30-45 dakika sonra diner. Bu sürede  ağrı kesiciler verilir.

Pansumanın " idrarla" ıslanması; Önemli bir problem değildir. İdrar prensip olarak steril olduğu için yara iyileşmesinde olumsuz etkisi yoktur.

Pansumanın yapışması: Genelde sünnet derisinde  yapışıklık olan çocuklarda sargı bezi penis başına yapışır, bu da sünnetten 1 gün sonra gün boyu gliserinle ıslatılarak yumuşatılır ve rahat bir şekilde sargı alınır. Bu durum artık çok nadir görülmektedir çünkü sünnetin sonunda  merhem emdirilmiş sargı bezleriyle pansuman yapılmaktadır ve tekrar pansuman yapılması  neredeyse hiç gerekmemektedir.

  Pansumanın erken çıkması : Sorun teşkil etmez. Sargı yapılsa dahi olur.

Şişlik: Penis derisine yapılan lokal anestezik ilaç ve kesilen damarların bağlanmasına bağlı sünnet sargısı açıldıktan sonra Ödem dediğimiz şişlik ortaya çıkar. Bu genelde normal sayılan problemdir. Yaklaşık 5-6 gün içinde kendiliğinden geçer. iki derinin  birbirine bağ dokusu ile bağlanması sişliğin inmesine neden olur.

Enfeksiyon: Sık rastlanmaz, sünnet derisi yapışık olan çocuklarda yapışan bölgelerde ve genellikle penisin alt kısmında sarı akıntılı bir görüntü olur. Bu hal enfeksiyon (iltihap) değildir. Normal yara iyileşmesi sürecidir. Penis çok kanlı bir organ olduğu için enfeksiyon olma ihtimali zayıftır.

SÜNNET SONRASI GEÇ DÖNEMDE RASTLANILAN PROBLEMLER

Penis başında morluk, Önemli bir problem değildir Sünnet anına kadar sünnet derisi ile kapalı olan penis başının mor görünmesi doğaldır. Kendiliğinden doğal rengini zamanla alır.

İnce işeme, sünnet sonrası uzun süre şişlik ye kabuklanmalar sonucu idrar deliğinin daralması olabilir. Bu durumda genişletme ya da cerrahi yolla açma işlemi yapılabilir

Penis derisi altında irili ufaklı sertlikler (Nodüller) Bunlar genellikle damar bağlamada kullanılan iplerin emilememesi sonucudur. Uzun dönemde kendiliğinden kaybolur.

 Saat
Takvim