SÜNNET SONRASI BAKIM

 

SÜNNET SONRASI BAKIM

 

            Yapılan sünnetin başarılı olmasının birinci şartı hatasız bir operasyon ikinci şartı ise sünnet sonrası bakımdır. Sünnet sonrası bakımın bilinçli yapılması birçok olumsuzluğun bertaraf edilmesini sağlayacaktır. Sünnet sonrası bakımını anne ve babalar yapacağından sünnet sonrası bakım teknikleri ayrıntılı biçimde ele alınmalıdır.

  Sünnet Sonrası Analjezi

 

Yapılan bölgesel anestezinin etkisi çocuktan çocuğa değişiklik göstermekle beraber yaklaşın 2 ila 2,5 saat arasındadır. Bundan sonra çocuk yarım saat ya da bir saat kadar ağrı duyabilir. Bu ağrının olmaması için çocuğun yaş ve kilosuna uygun ağrı kesici ilaçlar verilmelidir.

 

120 mg paranox fitile göre oluşturulan doz tablosudur. (Tablo1)

 

0-3 aylık bebeklerde: Günde 1-2 suppozituar: yarım fitil sünnetten hemen sonra, yarım fitil 3 saat sonra konulmalıdır, daha sonra 6 saat bir yarım fitil kullanılabilir.

İkinci günde altı saatte bir yarım fitil kullanılabilir. 3. gün kullanılmasına gerek yoktur ama istenirse ağızdan ağrı kesici şurup verilebilir.

4-11 aylık bebeklerde: Günde 2-3 suppozituar: 1 fitil sünnetten hemen sonra, 1 fitilde 3 saat sonra konulmalıdır,  sonra 8 saatte 1 fitil kullanılabilir.

İkinci günde 8 saatte bir fitil kullanılabilir. 3. gün kullanılmasına gerek yoktur ama istenirse ağızdan ağrı kesici şurup verilebilir.

1-3 yaş arası günde 3-4 suppozituar: 1 fitil sünnetten hemen sonra, 1 fitil de 3 saat sonra konulmalıdır.  Sonra 6 saatte 1 fitil kullanılabilir. İkinci günde 6 saatte bir fitil kullanılabilir. 3. gün kullanılmasına gerek yoktur ama istenirse ağızdan ağrı kesici şurup verilebilir.

Fitil tercih etmeyen aileler çocuklarının yaşını ve vücut ağırlığını dikkate alarak, doz ayarlaması yaparak ağrı kesici şurup kullanabilirler.

Bunlar ek olarak kesilen bölgeye anestol krem sürülebilir.

 

Sünnet Sonrası Kanama Kontrolü

 

Anne ve baba sünnet ettirdiği çocuğunun kanama kontrolünü her saat başında yapmalıdır. Kanama kontrolü yapılmaması tehlikeli durumlar oluşturabilir. Aktif bir kanama bebeğin ölümüne neden olabilmektedir. Sızıntı şeklinde olan kanamalar çok önemli değildir, 3-5 dakika içinde durur. Aktif kanama, damla damla durmadan akan kanamadır. En yakın zamanda operatöre haber verilmeli, operatöre ulaşılmadığı takdirde en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

 

Sünnet Sonrası Pansuman

 

Operasyon sonrası sargı yapılmış ise bir gün sonra sargı alınmalıdır. Sargı alındıktan sonra günde iki defa antiseptik ilaçlardan biri( Baticon, Biokadin, İsosol, Rifocin Ampul, Rif Ampul vb. )  kullanılarak pansuman yapılmalıdır.

Buna 7 gün devam edilmelidir.

            Antiseptik solüsyon uygulandıktan 5 dakika sonra çocuğun pipisine antibiyotik krem ( Teramicin göz merhemi, Tobrased göz merhemi, Fucidin merhem) uygulanmalıdır.  Merhem günde 4 defa sürülmeli ve 7 gün devam edilmelidir.                    

            Çocuğun sünnet sargısı erken düşebilir. Kanama yoksa hiç önemli değildir. Tekrar sargı yapılmasına gerek yoktur, pansumana hemen başlanmalıdır.

Sargı yaraya yapışmış çıkmıyor ise çocuğun pipisi bir bardak temiz suyun içerisinde 5 dakika bekletildikten sonra yapışan sargı kolayca çıkacaktır.

 

Çocukları pipisinde şişme olacaktır. Ama bu şişlik glansın (pipinin başı) hemen arkasındaki deride olacaktır. Şişlik çocuğun yaşı ile doğru orantılıdır, yeni doğan bebeklerde daha az ve daha kısa süreli olacaktır. Yaşı biraz daha büyük olan çocuklarda şişlik biraz daha fazla ve daha uzun sürecektir. Şişlik 4-5 gün sürer daha sonra inişe geçer. İki derinin birbirine kaynaşması ile tamamen kaybolur.

                                               

Gömük penis terimi normal boyutta olan, ancak anatomik olarak veya kasık bölgesindeki aşırı yağlanma nedeniyle penisin vücut içinde saklandığı durumu ifade eder. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve aşırı kilo (obezite) artmasıyla birlikte sıklığı her geçen yıl artmaktadır.

 

           Gömük penis sıklıkla girişim gerektirmez ancak gömük penisli çocuklarda sünnet sonrası estetik görünüm beklentiyi karşılamayabilir.

 

          Kasıklı çocuklarda, eğer çocuğun penisi karın derisinin içine kaçıyorsa  anne ve babalar sünnetten 3 gün sonra günde 5-6 defa çocuğun penisine antibiyotik merhemler sürerek, sünnet derisini ileri geri hareket ettirmelidir. Bu hareketler sünnet derisinin penis başına tekrar yapışmasını önleyecektir. Bu hareket çocuklar tarafından hoş karşılanmaz. Şayet hareketler yapılmaz ise sünnet derisi penis başına tekrar yapışır, penis deri içerisinde kalır, sünnet olmamış gibi durur. Bazı kişiler çocuğun tekrar sünnet olması gerektiğini söyleyebilir. Sakın tekrar sünnet ettirmeyiniz, sünneti yapan kişi ile temas kurunuz.

Çocuk yürümeye başladığı zaman bacak arasındaki yağ dokusu azalır, sünnet derisinin biraz genişletilmesi ile penis dışarıya çıkarılır ve bir daha da içeriye kaçmaz. Bu durum anne ve babaları kaygılandırmasın. Bu basit bir işlemdir.

Sünnet Sonrası Temizlik

 Sünnetten sonra ilk banyo 3 gün sonra yaptırılabilir, temizlikten zarar gelmez.  Eğer penis başında veya dikiş hattında kabuklanma, ilaç artıkları varsa banyodan 30 dakika önce bolca terramisin göz pomadı sürün yumuşadıktan sonra banyo yaptırın kabuklar düşecektir.Takvim